Aktualności
Historyczne dożynki w Drożyskach Wielkich
2021-09-13

Piękna, słoneczna pogoda w sobotnie przedpołudnie powitała wszystkich uczestników Dożynek Gminnych, którzy już na kwadrans przed planowanym rozpoczęciem licznie zebrali się w okolicach krzyża. Stąd barwny korowód przemaszerował dookoła wsi w asyście muzyki Młodzieżowej Orkiestry Dętej na miejsce imprezy, kompleks rekreacyjno-sportowy.

Uwagę gości przyciągnęły pięknie przyozdobione posesje oraz dekoracje wsi, które były dowodem na zaangażowanie organizatorów i mieszkańców. W zasadzie trudno się dziwić mobilizacji sołectwa Drożyska Wielkie, które rolę gospodarzy gminnego święta plonów pełnili prawdopodobnie po raz pierwszy w historii, a już na pewno po raz pierwszy od zakończenia wojny.

Obchody dożynkowe rozpoczęła uroczysta Mszą Świętą polowa w podziękowaniu za dary ziemi, ale i w intencji wszystkich ciężko pracujących rolników oraz ich rodzin, którą sprawował ks. prałat Andrzej Choroba. Po jej zakończeniu na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta. To był dobry moment na obejrzenie wieńców żniwnych, których w tym roku było aż trzynaście: wszystkie wyjątkowo piękne, przygotowane z materiałów naturalnych z dużą dbałością o szczegóły, zgodnie z tradycją i przyjętą formą.

Wójt Gminy Zakrzewo postanowił, na wniosek samych zainteresowanych, w tym roku przyznać tylko jedną nagrodę główną, zaś pozostałe wieńce wyróżnić. Do  ich oceny powołana została komisja konkursowa w składzie Mirosława Rutkowska-Krupka – radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Sameć – wicestarosta powiatu złotowskiego oraz Przemysław Jarecki – dyrektor biura poselskiego Posła na Sejm RP Marcina Porzucka.

Obrzęd dożynkowy został wykonany przez grupy młodzieżową i dorosłą Zespołu Pieśni i Tańca Rodlanie w asyście działającego przy zespole chórku oraz muzyków. Jak nakazuje obyczaj, nie tylko modlitwą składa się podziękowanie za plony, lecz również za pośrednictwem wieńców oraz symbolizujących ciężką pracę bochnów chleba wypieczonego z ziaren z tegorocznych żniw.

Z rąk starostów dożynek – Joanny i Sławomira Judzińskich – taki bochen odebrał gospodarz gminy, wójt Marek Buława. Włodarz obiecał dzielić ten chleb sprawiedliwie, aby nigdy go nikomu nie zabrakło, po czym wraz z parą starostów oraz przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Doroszukiem rozdzielił go pomiędzy uczestników festynu dożynkowego.

Chleb ten symbolizował nie tylko pokarm, ale również dostatek i pomyślność, gdyż bez ciężkiej codziennej pracy rolnika nie jest możliwy rozwój gminy i całego społeczeństwa.   Zwieńczeniem części oficjalnej dożynek było podsumowanie konkursu wieńców i ogłoszenie zwycięzcy. Nie było to zadanie łatwe, gdyż do miana najpiękniejszego pretendowały aż cztery wieńce i jurorzy odbyli kilka burzliwych dyskusji, zanim udało się wypracować kompromis i wyłonić ten najlepszy.

Ostatecznie, podobnie jak podczas dożynek powiatowych, pierwsze miejsce zdobyli gospodarze, mieszkańcy Drożysk Wielkich zaś wyróżnienia otrzymali mieszkańcy Poborcza, KGW Głomsk, Czernice, Ługi, Kujan wspólnie z Kujankami, Śmiardowo Złotowskie, Drożyska Średnie, Stara Wiśniewka, Zakrzewo, Prochy, Wersk oraz Osowiec.

W części artystycznej dożynek na scenie zaprezentowały się dzieci z Drożysk Wielkich, podopieczni szkoły tańca Astra Luna, złotowska kapela No To Cyk, kabaret oraz zespół Żuki Rock&Roll Band. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne przygotowane przez koła gospodyń z trenu całej gminy, które serwowały swoje popisowe dania.

Nieomal wszyscy uczestnicy wydarzenia zwrócili uwagę na wyjątkową organizację, za którą gospodarzom – mieszkańcom Drożysk – należą się słowa wielkiego uznania. Mogą być oni dumni, bo dożynki były wydarzeniem historycznym i wyjątkowym. W związku z faktem, że święto plonów to nie tylko czas refleksji i podziękowań ale przede wszystkim radości i dobrej zabawy festyn zakończył się zabawą taneczną, która trwała nieomal do białego rana.  Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Zakrzewo, Sołtys i Rada Sołecka Drożysk Wielkich oraz Dom Polski-Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy