Aktualności
„Dłonie mamy mocne, serca gorące”
2019-06-03

XIII Zakrzewski Sejmik Młodzieży za nami. Tegoroczna edycja miała wyjątkowy charakter, gdyż odbywała się w roku 80 rocznicy śmierci ks. patrona Bolesława Domańskiego oraz 30 rocznicy poświęcenia kaplicy Matki Boskiej Radosnej. Liczba uczestników sejmiku, który obradował pod hasłem „Dłonie mamy mocne, serca gorące”, przekroczyła sto osób: udział w zajęciach warsztatowych i obradach brała młodzież z Dąbrówki Wielkopolskiej, Chojnic, Brus, Ugoszczy, Złotowa, Miasteczka Krajeńskiego, Starej Wiśniewki oraz Zakrzewa.

Rozpoczęcie dwudniowego wydarzenia miało miejsce w piątek – wówczas odbyła się część robocza, tj. zajęcia warsztatowe w grupach i panelach dyskusyjnych. Wieczorem w sali Rodła miała miejsce część artystyczna – koncert zespołu „Zdążyć przed północą”. Zespół ten powstał w 2014 roku jako formacja związana z nurtem twórczości poetyckiej i lirycznej. Jest to silny emocjonalnie przekaz muzyki poetycko-folkowej, ich mądre teksty traktujące o życiu, będące jego afirmacją, niosą ze sobą pozytywną energię, dzięki temu znakomicie wtapiają się w muzykę która prezentowana jest przez zespół.

Twórczość „Zdążyć przed Północą”, skłania do refleksji, może wzruszyć i poruszyć. Występ ten był cennym uzupełnieniem piątkowego programu. Zasadnicza część sejmiku odbyła się w sobotę. O 10:00 w kościele parafialnym odprawiona została Msza Św., po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod grób Księdza Patrona Bolesława Domańskiego, gdzie odczytana została Zakrzewska Odezwa do Młodych, po czym delegacje poszczególnych szkół i instytucji złożyły wiązanki kwiatów.

W sali Rodła Domu Polskiego odbyła się oficjalna inauguracja obrad oraz odczytanie hasła Związku Polaków w Niemczech. Na debatę młodzieży, wystąpienia gości i część artystyczną przewidziano około trzech godzin. Owocem dyskusji, jak co roku, była uchwała-odezwa, będące niejako będąca zwieńczeniem pracy młodzieży podczas Sejmiku.

Wydarzenie to ponownie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony uczestników. Sejmik w Zakrzewie to dla nich ciekawe i ważne doświadczenie, będące cenną lekcją historii, patriotyzmu i demokracji, jak i jednocześnie czasem radosnej zabawy i integracji. Organizatorem wydarzenia był Dom Polski w Zakrzewie wraz ze Stowarzyszeniem Strefa Kultury przy współudziale środków finansowych Gminy Zakrzewo, Powiatu Złotowskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielopolskiego.

Fot. A. Ławniczak


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy